Filler (injeksionet mbushese te rrudhave)

Juvederm-Teosyal-Restyline 
Filler është një filler Hyaluronic acid që është përdorur për të pakësuar efektet e rrudhave dhe linjat e rreth hundës dhe gojës. Prodhuar duke përdorur teknologjinë HYLACROSS që i jep fillerit(injeksionit mbushes) një strukturë të qëndrueshme xhel, Juvederm jep rezultate tëresisht natyrale në procesin e mbushjes se rrudhave qe zgjasin nga nje deri në dy vjet. Juvederm injektohet direkt në lekure duke realizuar rinimmin e lëkurës tuaj. Juvedermi eshte i kombinuar me Lidocaine për të përmirësuar komoditetin gjatë trajtimit. Procedura zgjat vetëm 15 minuta dhe koha e sherimit eshte rreth nje ore.
Restylane është një xhel transparent qartë i cili perdoret për të mbushur rrudhat statike të fytyres sic jane ato te faqeve,te mjekres,kanalet ne te dyja anet e faqeve,te qafes,te kraharorit,modelim dhe zmadhim buzesh si dhe per ti dhene fytyres konture dhe formë perfekte. Restylane përbëhet nga acidi Hyaluronic,i cili  gjendet ne indet tuaj te lëkurës duke ju dhuruar rini shume te gjate. Restylane mund të përdoret për të zvogëluar pamjen e linjave te ballit midis vetullat tuaja dhe kanalet nasolabial nga rrënja e hundës ne këndet e gojës tuaj. Restylane mund të përdoret për të siguruarmadhesine dhe formën buzëve. Me aftësinë e saj unike për të mbajtur ujin, Restylane mbetet në lëkurën tuaj për shumë muaj.

Botox (injeksionet anti-rrudhe)

Vistabex
Botoxi redukton rrudhat e fytyrës në ballin tuaj, në mes të syve të tu, dhe në zonat delikate rreth syve tuaj, është një injeksion që frenon kontraktimin e muskujve të fytyres të cilët shkaktojnë rrudha gjatë levizjeve muskulare të fytyres. Këto rrudha janë më të shprehura kur qeshim,pra në këndet e syve, kur rrudhim vetullat, pra ndërmjet vetullave, kur ngremë vetullat lart, pra rrudhat që shfaqen në ballë. Pas injektimit të botoxit në keto zona  zvogëlohet shfaqja e rrudhave në fytyre, lekura tendoset dhe merr pamje rinore.

Peeling Kimik

Peeling-u kimik perdor nje zgjidhje medikamentoze për të përmirësuar cilësine e lëkurës së fytyrës duke hequr shtresat e jashtme  te dëmtuara te saj.Ajo është e dobishme për ata individë me njolla ne fytyrë, me rrudha siperfaqesore dhe pigmentime te pabarabarta te lëkurës. Acidi trichloroacetic (TCA) dhe acidet alphahydroxy (AHAs) janë përdorur për këtë qëllim. Efektet e peelingut jane një lekure me e shëndetshme për të rritur prodhimin e kolagjenit për një pamje më rinore, të gjallë.

Peeling-u kimik  perdoret për përmirësimin e rrudhave të fytyrës, të hiper-pigmentimit, dhe për të rritur prodhimin e kolagjenit për një pamje më rinore. Peelling-u kimik ështe  kryer për të hequr vatrat para-kanceroze te lëkurës, puçrrat e  fytyres,shenjat, per te  zbutur lekuren dhe madje edhe per të kontrolluar aknet. Ka kryesisht tri lloje të peeling-ut kimik, të lehta, të mesme dhe të thellë. Peeling-u kimik ështe një procedurë e sigurt kur kryhet nga një kirurg plastik facial i kualifikuar, me përvojë per fytyrën.

Llojet e peels kimike:

  • Peeling te lehta - Acidet Alphahydroxy simbolit AHAs), të tilla si laktik glycolic, apo acide frutash qe janë të butë nga formulat. Këto lloje mund te sigurojnë nje lëkurë të ndritshme, në kërkim për njerëzit të cilët nuk kane  kohë për të berë trajtime me te forta. Peeling-u AHA mund të përdoret për të trajtuar rrudhat, njollat dhe puçrrat.
  • Peeling te mesme, të tilla si TCA(trichloracetic) i cili depërton në lëkurë më thellë se sa ai siperfaqesor. Peeling-u i mesem mund të përdoret për të trajtuarrrudhat, zbutjen e lëkurës dhe vitalitetin, dhe per njollat sipërfaqësore.
  • Peeling të thellë depërton në disa shtresa të lëkurës. Ky peeling  përdoret vetëm në fytyrë, zakonisht duke përdorur një kimikat të quajtur fenol. Peeling i thelle  mund të eleminoje rrudhat, të forcoje lëkurën, dhe të trajtojë dëmtimet e theksuara te diellit, lezionet e rritura në lëkurë në një trajtim të vetem. Këto rezultate janë shume te dukshme.
  • Injeksionet
  • Trajtime lazer     

Microdermabrasion

Kjo eshte nje procedure e avancuar e mjekesise estetike e cila realizon eleminimin e shtreses se jashtme epidermale duke eleminuar te gjitha qelizat e vdekura te lekures dhe duke stimuluar qarkullimin e gjakut, ushqyerjen dhe oksigjenimin e lekures, duke rritur elasticitetin e lekures. Microdermabrasioni eshte nje procedure e sigurt, jo-invazive dhe trajton te gjitha lekurat e demtuara nga dilli,lekurat me inperfeksione si dhe parregullsite ne ngjyren e lekures, shenjat e jashtme, lekurat me cikartricie nga acnet,rrudhezat si dhe probleme te tjera te shfaqura ne lekuren e fytyres,te qafes,te gjoksit ose ne zona te tjera. Microdermabrasion është nje procedure e sigurt dhe efektive për të gjitha llojet e lëkurës dhe i rikthen lëkurës një pamje më rinore, rrezatuese. Nuk ka asnjë kufi moshor për përdorimin e microdermabrasionit.  Microdermabrasioni mjekesor është një mënyrë efektive mjekësore ndaj kujdesit të lëkurës nepermjet aplikimit te kristaleve të vogla, për të larguar shtresen sipërfaqësore të lekures ose shtresen e jashtme te saj.  Kjo metode lejon depertimin e serumit ushqyes ne thellesi te lekures. Veprimi vakum rrit qarkullimin e gjakut në lekure e cila e rrit aktivitetin fibroblasteve, e cila nga ana e saj shkakton një rritje të kolagjenit dhe forcimin e  elastines. Veprimi vakum largon qelizat e vdekura dhe forcon lëkurën. Microdermabrasioni stimulon prodhimin e kolagjenit, i cili përmirëson elasticitetin e lëkurës dhe trashësine e saj si dhe  zbutjen dhe forcimin e lëkurës. Pas trajtimit microdermabrasion lëkura duket me e re me e gjallëdhe e butë,si dhe e gatshme për trajtime me medikamente te cilat jane te pasura me vitamina dhe me vlera ushqyese. Mbas ketij trajtimi pacientët janë të rekomanduar të përdorin krem të mirë mbrojtjes dhe trajtime dielli me faktore shume te larte.Rezultatet janë të menjëhershme, megjithatë një protokoll i plotë trajtimi është 6 deri në 8 trajtime, të ndara 2 deri në 3 javë larg njera-tjetres, duke u ndjekur me pas nga një trajtim çdo 2 deri në 3 muaj.  Qëllimi ynë është që t'ju sjellë më të mirën per lëkurën, kujdesin absolut për të rivendosur dhe zbuluar një lekure të bukur, rrezatuese dhe me pamje me rinore.